Вінницькі «свободівці» віддали архітектурну перлину на поталу «регіоналу»

Поспіхом, хоч і не без дискусій, вінницькі обласні депутати передали пам’ятку архітектури, «будинок органіста», збудований за проектом Городецького, римо-католицькій громаді. Цікаво, що питання активно лобіював голова «свободівців» у облраді Олексій Фурман. Ще цікавіше — Фурман активно «вигризав» рішення, як виявилося, на користь сім’ї колишнього депутата від «Партії Регіонів», який не просто був фігурантом корупційних схем, які завдали шкоду екологічній ситуації, але й який був звинувачений у хабарництві. Мова йде про колишнього начальника екоінспекції Вінниччини Дмитра Бабича.

Чому «свободівець» так жваво захищав інтереси «регіоналів»? Як вдалося галасом протягнути це дуже неоднозначне рішення? Чому мовчав «вартовий регламенту», свободівець Вигонюк, коли його партійний бос сам порушував регламент? Спробуємо розібратися...

Млява і неймовірно нудна сьома сесія Вінницької обласної ради, здавалося, ніколи не закінчиться. Засідання, де мали розглянути 41 питання, затягувалося. Наприкінці п'ятої години роботи депутати почали обговорювати пакетний проект рішення, яке нечітко назвали «Про деякі питання управління майном, що належать до  спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області». Проект був швидко «прийнятий за основу» — «за» були 57 голосів обласних депутатів. З урахуванням попередньої чверті сотні питань, далі мало б пройти ще одне швидке і просте голосування — і «в цілому» депутати спокійно б ухвалили рішення.

Так, напевно, думалося тим, хто подалі впхнув цей проект, вписавши в нього п'ятим пунктом рішення про те, щоб «вилучити з оперативного управління Печерської обласної лікарні відновного лікування будівлю контори («Будинок органіста» –  є складовою частиною комплексу пам’ятки архітектури і містобудування «Костьол-мавзолей Потоцьких», охоронний № 16 Вн), загальною площею 113,4 кв. м,  розташований за адресою: вул. Леніна, буд. 7, с. Печера Тульчинського району, який є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області та передати її у власність релігійної громади парафії святого Андрія Боболі Кам’янець-Подільської дієцезії Римсько-Католицької церкви у  с. Печера Тульчинського району Вінницької області».

До трибуни із протестним словом вже було виходив депутат від Могилів-Подільська Геннадій Вацак, думаючи, що саме це питання зачіпає тему лікарні в прикордонному райцентрі. Але голова облради Анатолій Олійник зупинив депутата: «Геннадію Анатолійовичу, ваше запитання — тридцять шосте, по Могильову... Тридцять п'яте — там комісія, культурна спадщина, ми говорили, Печерська лікарня, ворота, і органіста будинок». 

Саме цей захований подалі п'ятий пункт тридцять п'ятого питання просила виключити зі списку депутатська комісія із культури та історичної спадщини. 

«Нaйгaрячішa дискусія розпалилася з привoду ... вилучення в Печерськoї лікaрні будівлі кoнтoри, якa є «будинкoм oргaністa» і склaдoвoю чaстинoю пaм’ятки aрхітектури «Кoстьoл – мaвзoлей Пoтoцьких» тa передaчі йoгo у влaсність релігійнoї грoмaди Римo-Кaтoлицькoї церкви», — написав у соцмережі депутат Андрій Ковальов.

 

Частина Перша. Гомін «Свободи»

 

«Мені, як депутату, стали відомі деякі нововиявлені обставини, тому я пропоную пункт пятий із цього питання виключити. Про це я говорив і на комісії. Наразі є багато протирічних думок — громади, організаторів, інвесторів, які бажають вкладати кошти. Я пропоную вивчити все детальніше, створити робочу групу і фахово підійти до цього питання, а вже тоді виносити якісь рішення», — висловив свою позицію депутат Сергій Ткачук.

Одразу на депутатському місці заметушився головний «свободівець» Олексій Фурман. Він підготувався до контр-атаки на колег заздалегідь: приніс фотографії, слайди і закликав депутатів доручити реставрацію не інвесторам — меценатам, які вже вкладають кошти, роблячи все для громади і заради людей: «Сьогодні не йдеться про слово «інвестор». Як не прикро, тут чується слово «інвестор». Інвестор — це той, хто вкладає, а потім — забирає. Сьогодні йдеться про слово «меценат» — людина, яка вкладає 2,5 мільйони попросила, щоб не йому, а римо-католицькій громаді передали всього 113 квадратів — «будинок органіста», який жив про Потоцьких там. Перед цим там жив священник Потоцьких. Сьогодні йдеться про те, що для того, щоб зберегти цю перлину, цей костел, який проектував наш земляк Городецький... Людина вже вклала півмільйона гривень туди. Він тільки документації має офіційної, тому що це пам’ятка історичного значення — на триста тисяч». 

Далі Фурман попросив «показати слайди», але замість звичного PowerPoint, всім показали фотографії нових воріт, які зробив «меценат». Голова вінницької обласної «Свободи» казав, що будинок не використовується лікарнею, там комора, розповідав про унікальну «лєпку» на самому будинку. 

«Сьогодні, коли приїжджають іноземці, то їх куди можна повести — на «ставку Гітлера», в Пирогова музей? Або ж сюди! Це ж взагалі перлина», — розпалювався у жвавому спічі Фурман. — «Він (меценат) не хоче ніяких преференцій, він хоче, щоб цей будинок, сто квадратів, передали римо-католицькій громаді, де вони зроблять церковно-приходську школу... Ви багато знаєте сьогодні інвесторів — ні, не інвесторів, меценатів, вибачте — які готові дати 2,5 мільйони?». 

Збившись на «передачу» (так Фурмна назвав демонстрацію фотографій), депутат виголошуава, що будинок не використовується головлікарем, що там просто «стоять кроваті». Нарешті «свободівець» кінчив і резюмував: «Я дуже прошу зробити крок доброї волі і меценату — не інвестору! — який не для себе, а для церковно-приходської школи просить віддати цей будинок. Це його єдина умова».

 

Частина друга. Комісія? Начхати!

 

Депутат Михайло Кременюк після полум’ної промови Фурмана все ж просив, аби свою думку стосовно відчуждження майна висловив і головлікар Печерської лікарні, якого не запросили на сесію. «Наступним питанням після передачі будинку буде питання про передачу земельної ділянки для обслуговування цієї будівлі. І ось там вже почнуться різні перепетії. Тому до питання підходити комплексно», — сказав Кременюк. Підскочивши до мікрофону, Фурман апелював: «Земля не передається, не передається земля». «Виділяється земля під будівлею і для обслуговування — навколо будівлі. Я думаю, що це не проблема — три гектраи, десять гектарів і так далі, — сказав голова облради Анатолій Олійник.

З місця депутат Жанна Дмитренко говорила, що просить відкласти розгляд питання, але натиск «Свободи» було не спинити. Фурман, немов танк, сунув вперед і всіляко намагався продавити питання «під мецената». Голова облради запропонував заслухати начальника департаменту у справах релігії Ігоря Салецького. Але знов на мікрофон насів Олексій Фурман: «Поки Салецький йде, я хочу сказати, що немає куди відкладати це рішення. Він має поки сезон, вести роботи, ви бачили — там вже половина зруйнувалась, він не може зимою реставрувати. Тим часом, Салецький повідомив, що «дане майно класифікується як церковне майно», а тому згідно заокнодавства, має бути повернено у власність релігійної громади.
Ще раз слово хотів взяти депутат Сергій Ткачук, намагаючись сказати, що те, що конкретно ця буівля є реглігійною сопрудою — зовсім не доведений факт. Але Анатолій Олійник зупинив депутата, вказуючи, що двічі виступати з одного питання одному і тому ж депутату забороняє регламент. Дивно, адже Олексій Фурман «припадав» до мікрофона до цього неодноразово, і зауваження йому ніхто не робив.

Але тезу Ткачука натомість продовжив депутат Володимир Барцьось: «Ми дійно розглядали це питання на комісії. Я зараз хочу закликати деяких депутатів не маніпулювати національними та релігійними моментами, говорити, що хтось проти повернення культових будівель у власність громади. Ми усі зацікавлені в тому, щоб ця перлинка була збережена. Але на комісії нам доповіли, що зовсім не доведено, що ця споруда (будинок органіста) є спорудою культового призачення. Католицька церква може забрати капличку, яка є на території, а ось з цим будинком потрібно розібратись. Тому пропонувалося вивчити це питання. Прошу не спекулювати на цій темі, адже рекоменаційне рішення комісії — вивчити це питання».

Депутат Андрій Мельник закликав колег дослухатися до рішення комісії: «Якщо комісія вирішили створити робочу групу, то саме рішення можна прийняти всже на позачерговій сесії (приблизно через два тижні). А до того це питання можна вивчити і без перекидів це питання нормально проголосувати».

«Второпати», чому депутати не хочуть передавати пам’ятку архітектури, не міг депутат Леонід Галушко. І вже вкотре мікрофон перехватив Олексій Фурман, який продовжив мантру про мецената і 2,5 мільйони просто так, задля громади. Галушко вимагав «включити поіменне голосування», але мабуть, «радикал» забув, що всі фіксація особистого голосування вже триває мінімум півроку...

 

Брудний бізнес меценатської сім’ї

 

Звернення до голови облради Анатолія Олійника із проханням якомога швидше передати «будинок органіста» у власність релігійної громади надіслала фірма-реконструктор, ТОВ «Євросолар», засновником якої є Батіма Бабич, президентом — Олексій Бабич, а головою наглядової ради — їхній син Дмитро Бабич, який у 28-річному віці став начальником Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області. В 2009 році Бабича, який близько року покерував екологією Вінниччини «беруть» на хабарі. 

Бабич за посередництва дружини мав отримати 3500 доларів. «Еколога» затримали, помістили у СІЗО, справу потім, звичайно, закрили, а Бабича випустили. Після «виписки» вчорашній хабарник стає депутатом Київської облради від «Партії Регіонів».

У тому ж 2009 році Бабич був причетний до скандалу з утилізацією старих пестицидів і отрутохімікатів. Підприємство «Вінспецпостач», яке очолював його батько, вже згаданий Олексій Бабич, незаконно зберігало у Вінниці майже 80 тонн небезпечних відходів. Потім вантаж перевезли у Тростянець, туди навіть навідувались співробітники управління Служби безпеки України. Подробиці того, як Бабичі «взули» Вінниччину на півмільойна гривень описували журналісти  газети «Місто». 

 

Частина третя. Розпуття «Свободи» 

 

Отже, настав час голосувати. Спочатку депутати мали ухвалити пропозицію депутатської комісії про виключення пункту про передачу будівлі. Голосування почалося... Рішення «не прийнято» — і весело заплескав у долоні депутат Фурман.
Тому депутати мали голосувати «в цілому» вже повністю за проект, який включав в себе пункт про «будинок органіста». І тут почалося найвеселіше. Це голосування мало б бути останнім, яке б поставило крапку — виділити землю, чи ні. Результат — «за» проголосували 42 депутати, тож «рішення не прийнято».

Немов відьма на шабаш до мікрофону злітає з місця депутат Олексій Фурман. Він активно жестикулює, показуючи свою незгоду із рішенням депутатів. Звичайно, він і його сусід, депутат Андрій Вигонюк, «вартовий регламенту», знають, що в тих випадках, коли переголосовують, потрібно здійняти галас. Майже щоразу, коли певні рішення Олійник ставить на переголосування через брак голосів, до мікрофону підскакує Андрій Вигонюк і ледь не фальцетом вимагає «припинити порушення регмаенту». Але... Цього разу депутат Вигонюк мовчить. Тим часом його бос Олексій Фурман продовжує голосно обурюватись.

Щось каже Анатолійю Олійнику і його перший заступник, голова «Батьківщини» Людмила Щербаківська... «Поступила пропозиція групи депутатів поставити на переголосуванная це питання», — одразу каже голова облради, заспокоюючи при цьому занадто жвавого депутата Фурмана. Олійник просить депутатів проголосувати за переголосування — депутати погоджуються. І ось фінальне голосування — 47 депутатів «за», отже «рішення прийнято».

Задоволений результатом голосування Олексій Фурман знов радісно заплескав в долоні... Кудись у бік Фурмана із грайливою посмішкою підморгнула Людмила Щербаківська. За секунду посмішка щезла — і вже знову заступник голови облради працювала над питаннями порядку денного сесії...

 

Що будують, що руйнують?

Схоже, не один Олексій Фурман хоче поспіхом і похапцем «відреставрувати» будівлю. Як зазначали журналісти сайту vlasno.info ще минулого року, особа, що спонсорує ремонтні роботи у Печері — вінницький бізнесмен, власник близько десяти підприємств у Вінницькій області, той самий президент ТОВ "Євросолар" Олексій Бабич. 

Крім робіт на Вінниччині, Бабич скуповує нерухомі пам'ятки у Польщі та дає кошти на їх відновлення. 

Про результати "реконструкції" імені Бабича можна судити із вищезгаданого матеріалу.

Чудово відреставровані ворота, якими так хизувався Олексій Фурман, насправді, були назавжди втрачені. Замість них стоїть не відреставрована брама, а сучасна копія. І це "свободівець" називає реставрацією?

Більше того, Бабич залучає до "реконструкції" людей, досить сумнівновідомих у Вінниці, які до того ж не мають навіть ліцензії на проведення подібних робіт. Олексій Бабич як головного спеціаліста поставив Олександра Чорнобаєва, який вже встиг "відреконструювати" готель "Савой" до того, що він вже сьогодні потребує ремонту. Цікаво, що станом на 2015 рік сам Чорнобаєв у розмові із журналістами vlasno.info всіляко заперечував свою причетність до робіт у Печері: "Я там ніколи не був, і руки ні до костелу, ні до воріт не докладав".

Але відсутність ліцензії для Бабича — не аргумент: "У Чорнобаєва ніколи не було ліцензії і немає, але це не головне. За нього говорять результати його роботи".

Якщо за реконструктора "говоритиме" готель "Савой", то, мабуть, біда буде із "будинком органіста"...

Не краща доля і в тої проектної документації, якою хизувався Олексій Фурман: "Прикро, що розроблена нами науково-проектна документація потрапила в руки "самоучці", який водить навколо пальця мецената, пояснюючи, що крім нього це ніхто краще не зробить, – каже головний архітектор та керівник проекту Анатолій Ізотов. – Ті розчини, які він готує, не відповідають тим, що вказані в документації. Навіщо було платити за документацію, взагалі її розробляти, якщо "самоучка" все одно клепає, як знає? А мецената мені просто по-людськи шкода. Він людина, яка рідко зустрічається в нашій країні: не байдужий до культурної спадщини. Виконані без авторського нагляду "самоучкою" роботи можуть зіпсувати і зруйнувати один із семи пам'ятників роботи Городецького в Україні".

"Ті, хто зараз виконує виробничі роботи, не мають жодного права працювати на даному об'єкті, займаючись самодіяльністю. Поки що роботи призупинені. При цьому на самому костьолі вони можливі лише після проходження державної експертизи проекту, оскільки він вже відноситься до ІV категорії складності, —каже завідуючий сектору охорони культурної спадщини Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА Михайло Потупчик. — Фахівці Інституту «УкрНДІпроектреставрація» вже підготовили вихідну документацію, провели попередні дослідження та подали на погодження науково-проектну документацію на проведення робіт на огорожі з в'їзною брамою. Однак, самі роботи на об'єкті розпочнуться тоді, коли буде надано дозвіл на їх проведення. Замовник має укласти угоду з організацією, яка, наголошую на цьому, має відповідну ліцензію на проведення робіт на об'єктах культурної спадщини, тоді і надамо дозвіл".

Цікавий підхід "реконструктора" Бабича і до того, де брати матеріали для реставрації. Так, аби відремонтувтаи костел, Бабич хоче "розпочинати із даху, покрити марсельською плиткою. Така є у Сокільці на одній старій споруді. Сільрада планує передати мені це приміщення, і ми би взяли ту черепицю для костелу в Печері". Тож, як бачимо, ситуація із передачею будівлі облрадою є лише вершиною айсбергу — будівлі і землі, які на балансі сільських рад, Бабич за допомогою місцевих фурманів швидко забирає і вже робить з ними те, що забажає.

 

«Свобода»+»Регіони»=Любов?

 

Ще в ті часи, коли Олексій Фурман був депутатом Верховної Ради, а його однопартієць Андрій Мохник — міністром екології, вже тоді регіонал (колишній «бютівець») і земляк Фурмана Дмитро Бабич, «сидів» на схемах. Тобто, у 2009 році Бабича взяли на хабарі, а у 2014 році він сів на міністерські схеми. Суворе покарання.
Як повідомляв «Цензор»: 

тільки з кінця лютого 2014 року, коли міністерство екології очолював представник «Свободи» Андрій Мохник, імпортери перерахували на рахунки фіктивних фірм для корупційних схемах, пов'язаних з утилізацією відпрацьованих масел 60 млн грн. У 2015 році ця цифра становила 150 млн грн, з яких до бюджету дійшли 2-3 млн грн.
Відповідальними за акумуляцію і контроль за зібраними коштами називали тодішнього нардепа Гелевея і депутата Київської обласної ради від ПР Дмитра Бабича, які курирували «підставні» підприємства ТОВ «Експосервіс», ТОВ «Укрекогруп» і ТОВ «Сантаун».
Відпрацьоване масло при таких схемах не утилізуються: воно або нелегально продається під виглядом звичайного, або викидається, створюючи загрозу для екології.


УКРАЇНСЬКА ПРАВДА

Вход

Меню пользователя

 

УКР ПИЛ